Księżycowa wytwórnia tlenu

Zdolność do pozyskiwania tlenu z zasobów znalezionych na Księżycu byłaby niezwykle przydatna dla przyszłych osadników księżycowych, zarówno do oddychania, jak i do lokalnej produkcji paliwa rakietowego – powiedziała Beth Lomax z University of Glasgow, współautorka ubiegłorocznej publikacji.

Proces polega na umieszczeniu regolitu w metalowym pojemniku. Następnie dodaje się chlorek wapnia, który służy jako elektrolit i taką mieszaninę ogrzewa się do około 950 stopni Celsjusza. Następnie przykładany jest prąd elektryczny, którego przepływ powoduje wydobycie tlenu z regolitu.

– ESA i NASA wracają na Księżyc z załogowymi misjami, tym razem z myślą o pozostaniu – powiedział Tommaso Ghidini z ESA. – W związku z tym zmieniamy nasze podejście inżynierskie do systematycznego wykorzystania zasobów Księżyca na miejscu. Współpracujemy z europejskim przemysłem oraz ze środowiskami akademickimi z całej Europy, by zapewnić najwyższej jakości podejście naukowe i kluczowe technologie wspomagające zapewniające trwałą ludzką obecność na Księżycu, a być może pewnego dnia także na Marsie – dodał.

Zamierzamy wziąć w tym udział:)

Cały artykuł o wytwarzaniu tlenu z gleby księżycowej – Tutaj