Produkcja substancji czynnych – API

Ponad 80 % leków sprzedawanych w Europie zawiera substancję czynną pochodzącą z Chin lub Indii. Substancja czynna – API (Active Pharmaceutical Ingredient) jest najważniejszym składnikiem leku, gdyż tylko ta substancja ma własności lecznicze.

Profesor Zbigniew Fijałek z WUM, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015, mówi wprost: „Konsekwencje długotrwałych przerw w dostawach z Indii mogą być tragiczne. Jesteśmy obecnie całkowicie uzależnieni od dostaw z Azji, głównie Chin i Indii. Rodzima produkcja surowców w żadnym razie nie wystarcza dla zabezpieczenia podstawowych potrzeb zdrowotnych Polaków.”

− W efekcie nasze zdrowie w dużym stopniu zależy od polityki państw znajdujących się na drugim końcu globu. Jeśli Chiny i Indie jednocześnie zablokowałyby dostawy, to nasze szpitale mogłyby się zamknąć, bo nie byłoby czym leczyć − uważa prof. Fijałek. Cały artykuł.

– Jeśli produkcja surowców nie zostanie przeniesiona na teren UE, to bezpieczeństwo lekowe polskich pacjentów będzie zagrożone – twierdzi Barbara Misiewicz-Jagielak, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.  Cały artykuł.

Jedno należy podkreślić, że dla większości firm farmaceutycznych produkujących leki istotny jest koszt zakupu substancji czynnej. Wiadomo, że produkty chińskie i hinduskie mają bardzo niskie ceny, ze względu na niski koszt produkcji wynikający z niskich wynagrodzeń. Niestety, często niska cena produkty idzie też w parze z niską jakością i niestabilnością składu.

– Niestety opieranie produkcji na chińskich fabrykach jest niebezpieczne. W wielu z nich nie są stosowane zbyt wysokie standardy w produkcji, pojawiają się zanieczyszczenia. A europejscy i amerykańcy producenci leków, choć mogliby sprawdzać dokładnie dostarczany im produkt, nie robią tego, by nie ponosić dodatkowych kosztów – wskazuje prof. Fijałek. Cały artykuł.

Substancja czynna (API) jest często związkiem chemicznym otrzymywanym w formie niezbyt skomplikowanego procesu syntezy i oczyszczania. My jako firma chemiczna chętnie podejmiemy się produkcji różnych substancji czynnych, gdyż mamy duże doświadczenie w opracowywaniu technologii produkcji oraz projektowaniu i uruchamianiu linii produkcyjnych.

Zapraszamy firmy farmaceutyczne do składania zapytań w zakresie produkcji substancji czynnych. Wspierajmy polskie produkty.